Як в домашніх умовах зробити антисептик зі спирту: рецепти і поради щодо вибору інгредієнтів

21 марта 2021

Приготувати саморобний антисептик для рук не складно, але не варто підходити до процесу виготовлення дуже легковажно. Наприклад, якщо неправильно вибрати або змішати інгредієнти, він сам буде можливим джерелом зараження. Ми вивчили рекомендації від ВООЗ і тепер готові вам дати покроковий план. У ньому ми торкнулися всіх моментів:

 • вибору інструментів і посуду;
 • інгредієнтів;
 • рецептури і пропорції змішування санітайзера.

На сайті Spirt-96 ви знайдете головну діючу речовину для домашнього антисептика – концентрований етиловий спирт.

З чого можна зробити антисептик

Основні інгредієнти для домашнього антисептика:

 • етиловий спирт;
 • гліцерин 98%;
 • перекис водню 3%;
 • вода.

Етанол допустимо замінити ізопропіловим спиртом. Проте, етанол знайти простіше, а ефективність у цих двох видів спирту однакова. А ось горілкою його замінювати не можна. Концентрація етилового спирту в горілці всього 40%, в той час як для ефективного знезараження потрібно 80%. Гліцерин, незважаючи на те, що ми з ним в повсякденному житті стикаємося рідко, знайти досить просто. У складі саморобного антисептика він потрібен, щоб захистити шкіру. Без нього санітайзер викликатиме сухість, а так шкіра отримає потрібне зволоження. Перекис водню в рецепті не є діючою речовиною. Тому його концентрація становить 0,15% від загального об’єму антисептика. Для рецепта нам потрібна аптечний тривідсотковий перекис водню. Також ви можете замовити 65% перекис. Тоді його потрібно буде розвести дистильованою водою. Дистильовану воду можна замінити кип'яченою водою, пропущеною через побутовий фільтр. Замінником перекису водню може бути хлоргексидин, алкілдиметилбензиламоній хлориду (АДБАХ), борна кислота. Але це специфічні речовини, які потребують перерахунку пропорцій змішування інгредієнтів.

Спирт для антисептика

Етиловий спирт – основна діюча речовина. Він здатен вбити більшу частину мікроорганізмів, в тому числі вірусів і бактерій. Вплив чистого етанолу можуть пережити спори, якими розмножуються гриби, або цисти найпростіших, в які вони перетворюються за несприятливих умов. Щоб знищити ці форми мікроорганізмів, в антисептик додають перекис водню. Після приготування санітайзера його залишають на 72 години, за які в ньому помруть навіть стійкі до спирту форми найпростіших. Для антисептика для рук і поверхонь підходять медичні та харчові сорти етанолу. В асортименті інтернет-магазину Spirt-96 є медичний спирт Люкс і 5 видів харчового спирту. Технічний спирт використовувати не можна. Він не призначений для контакту з організмом, а тому може бути токсичним. І якщо серйозних проблем він може і не викликати, то подразнення шкіри гарантоване. Перед використанням етанол розбавляють до концентрації 80%. Для цього скористайтеся калькулятором розрахунку міцності. Лабораторної точності в домашніх умовах домогтися не складно, але вона і не потрібна. Антисептик для рук буде ефективним при міцності від 75°.

Поетапний процес приготування саморобного антисептика

Отже, ви підготували всі інгредієнти. Пропорції в рецептах ми наводимо з розрахунку на те, що гліцерин чистий (98%), спирт має міцність 96%, а концентрація перекису водню 3%. Для роботи вам знадобитися мірна склянка. Якщо у вас її немає, то скористайтеся дідівськими мірками. Об’єм гранчака, наповненого до окантовки 200 мл, до країв – 250 мл. Столова ложка вміщає 15 мл, а чайна – 5 мл. Але тут слід бути акуратними, оскільки об’єм ложок ніяк не нормований. Тому для вимірювання малих доз скористайтеся шприцем або мірної ложкою від сиропу. Ємність для змішування краще взяти пластикову. Перемішують інгредієнти саморобного антисептика дерев'яною ложкою або збовтуванням. Подбайте про захист рук і очей від крапель при роботі.

Рецепт спрею зі спирту і перекису

Пропорції в цьому рецепті антисептика розраховані на 1 літр рідини. Ви можете як збільшити, так і зменшити їх кількість. Отже, вам знадобитися:

 • 833 мл етилового спирту;
 • 42 мл перекису;
 • 14 мл гліцерину;
 • 111 мл підготовленої води.

У ємність заливають спирт. Якщо ви використовуєте для змішування пляшку, скористайтеся лійкою. Далі додайте перекис водню, злегка збовтайте. Влийте гліцерин. Останньою в антисептик йде дистильована вода. Ємність щільно закривають. Добре збовтують, щоб всі речовини суміші перемішалися. Не забудьте залишити ємність на 3 дні, щоб вона стала повністю стерильною. Невеликий лайфхак: щоб перебити різкий запах спирту, додайте в санітайзер натуральний ароматизатор – ефірну олію. Купити її можна в аптеці або магазині косметики. Рідкий антисептик хороший тим, що може використовуватися для рук та інших поверхонь. Найзручніше його розпорошувати за допомогою спрею, але підійде будь-яка компактна ємність, яку зручно носити з собою.

Саморобний гель-антисептик для рук

Також можна зробити санітайзер у вигляді гелю. Він більш приємний за тактильними відчуттями. Основою для нього послужить гель з алое. Його можна купити в косметичному магазині. Оскільки гель алое – зволожуючий засіб, то саморобний антисептик не викликатиме сухості шкіри. Гель та етиловий спирт змішують в пропорції 1: 3. Щоб вийшла однорідна маса, перемішайте їх і залиште на час. Оскільки спирт хороший розчинник, то антисептик стане однорідним. І пам'ятайте, що навіть найкращий антисептик для рук потрібно використовувати правильно! Обробляйте шкіру не менше 30 секунд, так як такий час потрібно для знищення мікроорганізмів.