Робимо домашню горілку: як правильно розбавляти спирт

21 марта 2021

Багато хто думає, що зробити горілку зі спирту просто. Взяв етанол, налив води – ось тобі і горілка. Але зробіть так і зрозумієте, що помилялися, адже пити таку суміш, зроблену на тяп-ляп, задоволення сумнівне. Рецепт дійсно простий, але в цьому криється одночасно і перевага, і недолік. Справа в тому, що у нас в мозку спрацьовує механізм: це просто – я можу це зробити, особливо не вдаючись у суть. У цій статті ми розповімо:

  • як вибирати інгредієнти;
  • яка послідовність дій при розведенні спирту;
  • в яких пропорціях змішують етанол і воду.

Якщо ви не хочете читати статтю на 5 сторінок, то ось вам швидка відповідь:Щоб отримати горілку (водно-спиртову суміш з вмістом етанолу 40%), в спирт додають 1408 мл води. Перед вживанням (використанням в настоянці) домашньої горілки потрібно дати постояти близько 2 днів, а після профільтрувати через активоване вугілля.

Як вибрати спирт для домашньої горілки

Якщо ви збираєтеся робити саме горілку, тобто крім спирту і води в напої не буде ніяких інгредієнтів, слід купити спирт Альфа або Пшенична сльоза. Економити не варто, адже смак домашньої горілки безпосередньо залежить від якості купленого етанолу. Якщо розведений спирт вам потрібен як основа для настоянки, то можна взяти Люкс або Екстра. Вище очищення – безпечний і придатний для харчового використання етиловий спирт, але у нього сильно відчутні смак і запах, які можна описати як хімічні нотки. При виборі зверніть увагу на вид етанолу. Можна використовувати питний або медичний. Краще питний, адже його спеціально очищають від домішок, які впливають на смак і запах. В більшості магазинів продається ректифікат, але також ви можете знайти дистилят. До нього відноситься, наприклад, коньячний спирт.

Правила вибору води для розведення

Чомусь побутує думка, що достатньо вибирати для домашньої горілки тільки хороший етиловий спирт. А воду можна мало не з калюжі набрати. Зовсім дивно, що потім на алкогольних форумах повно скарг і прохань допомогти порадою. Вибирати воду також потрібно ретельно, адже при розведенні вона становитиме більше половину від об’єму суміші. Тут головний пункт – мінералізація. Вона ж твердість, вона ж жорсткість води. Мінералізацією називають вміст у воді розчинних солей металів. Відповідно до Держстандарту при виготовленні горілки етиловий спирт розбавляють водою з жорсткістю менше 1 мг-екв/л. Тому перед використанням її фільтрують. Якщо ви хочете розбавити спирт водопровідною водою, то потрібно зробити 3 дії:

  1. Прокип'ятити. Вода – це колоїдний розчин власне води та твердих елементів. У звичайних умовах вони практично не осідають. Але при кип'ятінні вони залишаються на нагрівальних поверхнях або реагують один з одним.
  2. Відстояти. Внаслідок реакції багато солей створюють інші речовини, які вже добре осідають.
  3. Пропустити через паперовий або побутовий фільтр.

Так ви зможете зменшити жорсткість води для горілки в домашніх умовах.

Джерельна та колодязна вода

Існує міф, що колодязна і джерельна вода чистіші за водопровідну. У ній дійсно немає металів, які потрапляють з труб, і хімікатів, які використовуються для знезараження. При цьому в деяких місцевостях солей в джерелах може бути 20 мг-екв/л. Тобто, якщо ви на форумі прочитали, що хтось зробив чудову домашню горілку на джерельній воді, і це виявиться правдою, а не байкою, не факт що ви зможете зробити те саме. Всі джерела і колодязі мають різний рівень мінералізації, який залежить від складу ґрунту і кількості опадів. Якщо ви захочете використовувати воду з джерела або колодязя, то з нею потрібно проробити ті самі дії, що і з водопровідною.

Бутильована вода для домашньої горілки

Ну і найнадійніший варіант – купити для домашньої горілки воду у пляшках. Причому потрібна не мінеральна, а звичайна столова вода. Склад і мінералізацію завжди можна подивитися на етикетці. Зверніть увагу, що це 2 різних показника, хоч і використовуються схожі одиниці виміру.

Що і куди лити

Перед змішуванням воду і етиловий спирт охолоджують. Температура обох інгредієнтів має бути однаковою. Далі є 2 варіанти:

  • воду залити в спирт;
  • або спирт залити в воду.

Здавалося б, яка різниця, але любителі домашнього алкоголю стверджують, що є. Один табір вважає, що спирт потрібно лити в воду. Ця думка з'явилася правила, що хімічні реактиви змішують таким чином, щоб в легшу рідина лити важчу. Другий табір як керівництво використовує «Технологічну інструкцію з лікеро-горілчаного виробництва», яка написана для промисловості в 70-х роках. У ній говориться, що спочатку в чан (ємність для змішування) спочатку заливають спирт, в який потім додають воду. Який з варіантів правильний? Не знаємо. Швидше за все, вони рівнозначні. З одного боку, стандартні правила ніхто не відміняв, з іншого – інструкція для лікеро-горілчаного виробництва теж авторитетний.

Пропорції для розведення спирту

Найпростіший спосіб дізнатися про співвідношення спирту та води - таблиця Фертман. У ній зазначено кількість води на 100 мл етанолу, тому якщо у вас інший об’єм, то потрібно буде зробити невеликий розрахунок. Другий варіант: спеціальні калькулятори міцності. У них ви зможете задати потрібний вміст етанолу в суміші і подібну міцність спирту. Для роботи вам знадобиться мірний стакан. Якщо його немає, то скористайтеся «дідівськими мірками»: гранований стакан – 250 мл, столова ложка – 15 мл, чайна – 5 мл. Якщо ви хочете добитися високої точності, то знадобиться лабораторний посуд. Але чи так це важливо? Як показує практика, нічого страшного не трапиться, якщо горілка у вас буде 45 або 50 градусів. Єдине: якщо ви розбавити спирт не до стандартної концентрації в 40%, то краще підпишіть пляшку. Після змішування спирту та води, дайте їм постояти до 3 днів в темному прохолодному місці. Після пропустіть через активоване вугілля, і горілка готова! В інтернет-магазині Spirt-96 можна купити спирт і готові алкогольні напої. У блозі ви знайдете багато корисних порад, рецепти напоїв і коктейлів, огляди на алкоголь.