Настоянки з чорної і червоної смородини

21 марта 2021

Почати варто з того, що у смородини є корисні властивості. Вона багата на вітаміни, містить магній і цинк. Але чудодійного ефекту вона не дає, а тому про лікувальні настоянки ми говорити не будемо. А щоб поправити імунітет краще заготовити ягоди на зиму за допомогою заморозки, або засушити листя для відварів. Чи є тоді сенс робити настоянку на смородині? Звичайно є, адже це достобіса смачно! Отриманий напій відносять до десертних. Він добре поєднується з фруктами, його можна пити як аперитив. Найпопулярніші марки комерційного алкоголю зі смородини – французький лікер Creme De Cassis і горілка Finlandia Blackcurrant.

Інгредієнти для смородинової настоянки

Принадність настоянок в тому, що їх дуже складно зіпсувати. Тому ми вважаємо, що це кращий варіант ароматного алкоголю, який можна приготувати в домашніх умовах. Ще один плюс в тому, що потрібно не так багато інгредієнтів:

 1. Власне смородина. Підходить як червона, так і чорна. Найкраще готувати настій влітку зі свіжих ягід, але можна сміливо використовувати і заморожену смородину. Як бонус пропонуємо також спробувати рецепт настоянки з листя (але тут є невеликий нюанс, про який нижче).
 2. Рекомендований алкоголь: горілка, самогон або питний спирт. Є рецепти настойки смородини на коньяку і навіть джині, але для першого разу краще використовувати дешевший алкоголь.
 3. М'яка вода – джерельна або кринична. Якщо у вас водопровід, то краще купити бутильовану столову воду (не мінеральну).
 4. Цукор (потрібен не у всіх рецептах).

Невелика ремарка з приводу міцності алкоголю: в рецептах ми будемо говорити про алкоголь з 40% вмісту спирту. Втім, можна використовувати і більш міцні напої, але при цьому пропорції в рецепті вам доведеться перераховувати вручну.

Як підготувати смородину

Робити настоянку можна відразу після збору ягід. Смородину перебирають, щоб в напій не потрапили підгнилі ягоди, гілки та комахи. Далі її миють в теплій воді. Про бактерії можна не хвилюватися – вони не зіпсують напій, оскільки не виживуть при міцності спирту в 40 градусів. Деякі любителі домашнього алкоголю навіть підморожують свіжу смородину. Вважається, що так ягоди віддадуть більше смаку. Це не має значного сенсу, тому що спирт при тривалому настоюванні й так витягне весь ароматний екстракт. Якщо ви робите настоянку із замороженої смородини, то її потрібно розморозити при кімнатній температурі. Тільки після розморожування можна заливати ягоди спиртом. При використанні замороженої смородини є 2 аспекти:

 1. У неї не такий насичений смак, як у свіжої стиглої ягоди. Тому в цьому випадку краще вибрати 3 рецепт, в якому більший вміст цукру.
 2. Через заморожування в ягодах більше води, а значить міцність настойки буде меншою. Розрахувати точну міцність складно, але вона буде на 1-2° менше, ніж зазначено в рецепті.

Як зробити черносмородинну настоянку на спирту

Термін приготування: 3-4 тижні. Покроковий рецепт:

 1. 100 грам цукру розчиняють в 1 літрі розведеного спирту або 40-градусного самогону.
 2. Промиті ягоди смородини висипають в банку і заливають спиртом. Ємність вибирайте таку, щоб залишалося мінімум вільного місця.
 3. Банку закривають щільною кришкою. Забирають в темне місце. Раз на 2 дні банку збовтують.
 4. Через 2 тижні настоянку фільтрують спочатку через марлю, потім – через вату.
 5. Напій можна вже розливати в красиву тару, але перед вживанням залишають на 1-2 тижні.

Міцність настоянки за цим рецептом буде 37-39 градусів. Колір фіолетовий, добре відчутний запах смородини. Смак буде залежати від того, наскільки солодка була ягода. Зберігати цю настоянку можна 2 роки.

Настоянка на горілці з червоної смородини

Термін приготування: 2 тижні. Цей рецепт придумали саме для червоної смородини. Але підійде він і для чорної смородини, якщо вона трохи кисла. Кислинка – особливість цієї настойки, а тому вона є хорошим аперитивом, який п'ють перед їжею.

 1. Візьміть 200 грам червоної смородини. Кладіть шарами в банку, пересипаючи цукром. (100 г).
 2. Залийте спиртом 40 градусів. Залиште на 2 тижні.
 3. Після 14-15 днів витримки відфільтруйте настоянку. Пити її можна відразу.

Міцність практично не впаде, адже ягід менше, а значить, соку буде не так багато. Настоянка буде червона, колір не такий насичений, як у попередньому рецепті.

Рецепт настоянки з термообробкою смородини

Термін приготування: 1 місяць. Цей рецепт підходить для свіжої та замороженої смородини:

 1. 1 літр води закип'ятіть. Розчиніть 500 г цукру.
 2. Висипати смородину (800-1000 грам). Через 3 хвилини вимкніть вогонь.
 3. Коли смородина з сиропом охолоне до кімнатної температури, додайте горілку або спирт. Перелийте все в банку.
 4. Після 2 тижнів настоювання, відфільтруйте рідину. Смородину, до слова, можна використовувати для приготування пирога. Залиште смородину ще на 2 тижні в темному місці.

Отримана настоянка зі смородини матиме міцність 27-28 градусів. Колір фіолетовий, напівпрозорий. Напій літній, з приємним смаком. Якщо ви не любите солодкий алкоголь, рекомендуємо почати з 400 грамів цукру. Після того як спробуєте настоянку, міняйте пропорцію в меншу або більшу сторону, в залежності від уподобань.

Рецепт швидкої настоянки на листках смородини

Термін приготування: 2 дня. Швидкість цього рецепта – його головна перевага. Настоюються листя смородини пару днів, причому все, що від вас вимагається – залити їх спиртом. Можна використовувати спирт з міцністю до 70°, але якщо потім розбавляти настоянку водою, потрібно прибрати її в темне місце ще на день. Для рецепта вам потрібно буде трохи свіжого листя (до 10 шт) та 500 мл алкоголю. Найкраще збирати їх навесні. Листя заливають горілкою і залишають в темному місці на 2 дня. Потім листя дістають, рідину фільтрують через вату. Принадність настоянки на смородиновий листках в її яскраво-зеленому, майже смарагдовому кольорі. За смаком вона буде нагадувати чай зі смородиною, але насправді аналогію підібрати доволі складно. Нюанс, про який ми говорили на початку – зберігається така настоянка до тижня. Вона поступово втрачає колір, утворюється осад. Але в якості експерименту спробувати варто. Сезонні продукти і напої тим і гарні, що не встигають набриднути. Смачні алкоголь – це зовсім не дорого, якщо робити його самому. У магазині Spirt96 є горілка в тетрапаках і харчовий спирт, які підходять для домашніх настоянок і лікерів.