Настоянка прополісу на спирті

21 марта 2021

Продуктам бджільництва часто приписують ледь не магічні властивості. Прополіс – не виняток. Це дійсно корисна речовина, яку можна використовувати в лікувальних цілях. Тим не менш, не потрібно переоцінювати ефект настоянки прополісу. Приймати її можна тільки за порадою лікаря, навіть якщо у вас немає протипоказань. Прополіс бджоли використовують для дезінфекції вулика. У природі він допомагає від бактерій і грибків, а в медицині його цінують за протизапальні властивості. Особливістю прополісу є те, що він не розчинний у воді. Більш того, навіть горілка для цього підходить погано. Оптимальний варіант для приготування настоянки – харчовий спирт.

Правила прийому і цілющі властивості настоянки прополісу

Денна норма для прийому всередину – для дорослих 20-30 крапель настоянки, для дітей 10-15. Точна кількість буде залежати від міцності і від захворювання. Потрібну для вашого випадку кількість вам скаже лікар. Також її можна дізнатися з інструкції до аптечної настоянки прополісу, у якій такий самий вміст спирту, як в приготованій вами. У чистому вигляді пити настоянку можна. Потрібну дозу додають в воду кімнатної температури або тепле молоко. Також прополіс на спирті підходить для розтирання, дезінфекції. Зовнішнє застосування можливе для обробки ран, опіків, при деяких шкірних захворюваннях.

При яких хворобах допомагає прополіс

Завдяки протизапальним властивостям, спиртова настоянка прополісу допомагає при багатьох захворюваннях. При цьому вона рідко може бути головними ліками. Якщо ж ви думаєте використовувати спиртову настойку як допоміжний лікувальний засіб, запитайте у лікаря, чи можна його приймати з іншими препаратами. Згідно з інструкцією, спиртовий настій прополісу п'ють при:

  • хворобах горла, ангіні, сезонних застудах.
  • гастриті;
  • депресії, стресах, невротичних розладах;
  • при ослабленому імунітеті;
  • для поліпшення сну.

При запаленні ясен розведеною (10%) спиртовою настоянкою треба полоскати рот 2 рази на день. При ранах, герпесі, вітрянці, грибковому ураженні нігтів прополіс застосовують зовні.

Протипоказання

Спиртова настоянка протипоказана для дітей до 10 років. Також її не можна використовувати алергікам. Причому в групі ризику знаходяться навіть ті люди, у яких алергія на не пов'язані з бджільництвом продукти. Не можна приймати настоянку прополісу нерозбавленою, перевищувати денну норму. Багато хто вважає, що якщо ліки зроблено з природних інгредієнтів, то вони не завдадуть шкоди. Це не так, а тому дотримуйтесь лікарських інструкцій. Пам'ятайте про можливу шкоду, якщо ви хочете пропити прополіс для підвищення імунітету. Після місяця прийому обов'язково роблять перерву на 2 тижні. Продовжувати прийом можна тільки після дозволу лікаря.

Покроковий рецепт приготування домашньої настоянки прополісу

Інгредієнта для настойки потрібно всього 2: необроблений прополіс і спирт (100 г і 400 мл відповідно). Оптимальна міцність спирту 70°. Більш міцний етанол використовувати не можна. Якщо ж алкогольна основа буде слабкішою за 70%, то прополіс буде розчинятися гірше. З інструментів вам знадобитися тільки тертка для подрібнення прополісу. Для зберігання настойки потрібний скляний посуд. Матеріал повинен бути непрозорим, оптимальний варіант – коричневе скло.

Як підготувати прополіс до настоювання

За звичайних умов прополіс в'язкий, а тому з ним складно працювати. Покладіть його на 3 години в морозильну камеру. Коли він затвердіє, його можна буде легко подрібнити. Найпростіше це зробити на дрібній тертці. Натертий прополіс заливають холодною водою, помішують і залишають відстоятися. Сміття спливе на поверхню води, після чого її можна злити. Очищений прополіс слід висушити. Готову сировину висипайте в ємність, залийте спиртом. Настоювати рідину потрібно 2 тижні. Час від часу спиртовий розчин струшують. На 15 день його проціджують через марлю або вату. Настоянку можна використовувати. Зберігається спиртова настоянка прополісу до 2 років. Для цього використовують скляні ємності з непрозорого скла.