Чим відрізняється віскі, бурбон і скотч: регіональні особливості віскі

21 марта 2021

Вже не 90-ті, а тому віскі втратив ореол аристократичності і екзотики. Сьогодні це щось на зразок коньяку: вважається кращим за горілку, але напій цілком звичний. Зате, коли хтось замовляє в барі бурбон або скотч, то його приймають за знавця алкоголю. Але невже різниця між віскі, бурбоном і скотчем така значна? Зовсім ні. Віскі – це міцний алкогольний напій, приготований з солодованого зерна. Різновидами віскі є бурбон і скотч. Рецептура і традиція приготування у всіх трьох напоїв схожа. А головна різниця – регіон походження.

Як правильно «whisky» чи «whiskey»?

Якщо ви уважно вивчали етикетки віскі, то могли помітити різницю в написанні. Це в жодному разі не є ознакою паленки. І «whisky», і «whiskey» – правильні варіанти, а конкретне написання буде залежати від регіону. Ліричний відступ:Відмінності в граматиці можна вважати і маркетинговим ходом. Аналогічна ситуація з горілкою. Зараз на звання батьківщини горілки претендують Росія і Польща. У минулому столітті справа доходила до судів. Зараз пристрасті вщухли, але поляки на своєму продукті пишуть «wodka», а російські бренди – «vodka». Так, «Whisky» пишуть канадці, шотландці та японці. Для Ірландії і США характерним є написання «Whiskey». Чому так сталося – історія довга і зовсім не цікава. Зате таким чином сьогодні можна швидко з'ясувати, з якого регіону походить віскі. Ще точніше визначити батьківщину конкретного віскі можна, якщо на етикетці є слово «scotch» або «bourbon». Детальніше про це розповідаємо нижче.

Що таке скотч?

Головна різниця між бурбоном і скотчем криється в географії. Скотчем може називатися тільки віскі, приготований в Шотландії, тобто scotch whisky. Це та ж історія, що і з коньяком. Якщо використовувати наукову термінологію, то віскі та бренді – видові назви, які об'єднують алкоголь за основними особливостями рецептури. А слова «скотч» і «коньяк» відсилають нас до регіону походження. Стандарти виготовлення шотландського віскі регулюються законодавством. По-перше, солод повинен бути зроблений з ячменю, пшениці або жита. Дозволено використання тільки натуральних продуктів: ніяких барвників і харчових добавок. По-друге, пророщене зерно сушать з використанням торфу. Дим, який з'являється внаслідок його горіння, надає шотландському віскі особливий присмак. В цьому криється головний секрет чудовості скотча Laphroaig. Третім важливим моментом є витримка. У той час, як у всьому світі віскі розливають по пляшках вже після 2 років витримки в бочці, шотландці встановили мінімальний термін в 3 роки. Мінімальна міцність скотча 40%. Справжній шотландський віскі – це бренди White Horse, Auchentoshan, Dalmore, Claymore, Chivas. Почати знайомство з справжнім скотчем можна з Vat 69. Він недорогий, що добре саме по собі, і не особливо популярний, завдяки чому його не підробляють.

Що таке бурбон?

Якщо ви не є великим знавцем алкоголю, то бурбоном можете називати будь-який віскі з США. Дійсно, у всьому світі цим словом позначають віскі, зроблений за американською рецептурою. Його головна особливість у сировині. Якщо в Британії та Ірландії основою служить ячмінь (звідси старовинна англійська пісня «Джон Ячмінне Зерно»), то в Північній Америці алкоголь роблять переважно з цукрової кукурудзи. Згідно із законодавством, в складі солоду її має бути не менше 51%. Наприклад Jack Daniel`s використовує 80% кукурудзи, а решта 20 займають пшениця, жито. Мінімальна витримка бурбона 2 роки. Основного смаку напій набуває не завдяки термінам витримки, а завдяки особливим бочкам. Бочки роблять з американського дуба, який має більш щільну структуру. Бочки попередньо випалюють всередині, через що вони обвуглюються. Тим не менш, кращий віскі все одно витримують довше стандарту:

  • Evan Williams 7 років;
  • Wild Turkey 6 років;
  • Maker's Mark 7 років.

Популярні марки бурбона Jim Beam, Heaven Hill, Four Roses, John Medleys. Це якщо в загальних рисах. Але якщо розбиратися уважніше, то є також житні, пшеничні та традиційні ячмінні американські сорти віскі, які бурбоном не називають. Власне, слово «бурбон» походить від назви округу в штаті Кентуккі, тобто також має регіональну прив'язку. Наприклад, віскікурні з сусіднього Теннессі бурбоном свій продукт вже не називають. Причина це все той же маркетинг: виробники з Теннессі просувають свій бренд, який нехитро називають теннессійське віскі.

Чим виділяються японські марки віскі

Насправді з'ясувалося, що ніхто з нашої редакції нічого путнього про японське віскі не знає. Щось пробували, щось чули, але розгорнутої відповіді дати не зможемо. Воно й не дивно, адже до нас не так вже й багато продуктів привозять з країни, де сходить Сонце. Якщо коротко, то японські марки віскі хороші. Тут проведемо аналогію з чилійським і південноафриканським вином. Ніхто не скаже, що у цих країн багата історія виготовлення вина, але на ринку вони зайняли міцні позиції. У світі про японське віскі заговорили всього 20 років тому, але традиція його приготування в регіоні вже налічує сторіччя. Корені сягають епохи Мейдзі, коли країна пережила масштабну модернізацію. Тоді в усі куточки світу уряд Японії відправив людей, єдиним завданням яких було подивитися на інші країни і вибрати приклади для копіювання. Частина послів Мейдзі опинилася у Британії. Крім технічних винаходів вони відзначили і скотч. З кінця XIX століття в Японії з'явилися перші віскікурні, а в 1920-х роках, коли перейняли технологію у шотландців, почалося промислове приготування віскі.

Особливості ірландського віскі

Про любов ірландців до алкоголю ходять легенди. Не дивно, що ірландський п'яниця – герой кіно і літератури не тільки на смарагдовому острові, а й у США, Англії та Австралії. Власне, саме слово «віскі» має походження з гельської мови: uisce – це вода. (Тобто слова віскі й горілка мають однакове походження, але в різних мовах.) В Ірландії стандарти приготування схожі на шотландські. Від скотча же ірландський віскі відрізняється тим, що його роблять без використання торфу. Ще одна особливість – висока міцність. Брагу переганяють в дистиляторах три рази. Наприклад, бренд Tullamore Dew, який проходить потрійну дистиляцію, має вміст спирту 55%. Звідси і традиція пити ірландський віскі, розбавляючи його водою. З «попсових» марок всім нам знайомий Jameson. У магазині Spirt-96 можна купити різні види елітного алкоголю. Або ж ви можете самі зробити який-небудь напій, скориставшись рецептом з нашого блогу.